HR | EN
Stadoh na povišeno mjesto i doživjeh milinu radosti.
Dr. fra Jure Radić

Održana 6. Međunarodna planinska utrka Makarska – Vošac

U subotu, 26. svibnja 2013. godine povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj, pod pahuljama snijega u Parku prirode Biokovo održana je šesta po redu međunarodna planinska utrka Makarska – Vošac i i New balance Planinski kup Hrvatske 2013. za seniore i juniore s ciljem podizanja svijesti javnosti o potrebi zaštite prirode i zdravog načina života.

Startna linija utrke je bila na makarskoj rivi (0,8 metara nadmorske visine), a cilj na vrhu Vošac (1422 metara nadmorske visine) u Parku prirode Biokovo. Sama staza bila je duga 8,6 kilometara, što je uz uspon od 1422 m čini jednom od najtežih u Europi. Na utrci je nastupilo preko 40 trkaća iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Poljske te Savezne Republike Njemačke. Za sve sudionike utrke u prostorijama Dobrovoljnog vatrogasnog društva Makarska priređen je svečani program dodjele medalja te ručak – planinski grah sa kobasicama, kojeg je pripremilo osoblje hotela „Meteor“ iz Makarske. Medalje i novčane nagrade u ime organizatora i sponzora dodijelili su Aleksandar Jakir predsjednik Upravnog vijeća Javne ustanove „Park prirode Biokovo“, Nenad Bekavac ravnatelj Javne ustanove „Park prirode Biokovo“, Ognjen Radić predsjednik Atletskog kluba Sveti Marko Makarska, Jure Brkan direktor Turističke zajednice Makarska, Jurica Dobrinić direktor financijsko-računovodstvenog sektora Hotela Makarska te Lenka Paunović tajnica Atletskog kluba Sveti Marko Makarska. Pobjednici u ukupnom poretku za kategoriju muški seniori su: prvo mjesto Stephan Tassani-Prell iz atletskog kluba Team Salomon iz Savezne Republike Njemačke sa rezultatom 1:04:37, drugo mjesto Marinko Duka iz atletskog kluba Solin sa rezultatom 1:05:22 i treće mjesto Hrvoje Lovelos Slovinac iz atletskog kluba Maksimir sa rezultatom 1:06:51. U ukupnom poretku za kategoriju žene seniori prvo mjesto je osvojila Danijela Černić iz atletskog kluba Slavonija Žito sa rezultatom 1:20:15, drugo mjesto osvojila je Smiljana Tomaš iz atletskog kluba Žumberak sa rezultatom 1:26:50 i treće mjesto osvojila je Mirela Iža iz atletskog kluba Hrvatski sokol sa rezultatom 1:31:45. U kategoriji mlađi juniori (start u Makru) prvo mjesto je osvojio Nikola Polić iz atletskog kluba Solin sa rezultatom 1:00:28, dok je u kategoriji kadeti prvo mjesto osvojio Ante Bašković iz atletskog kluba Sveti Marko sa rezultatom 1:19:40.

U organizaciji utrke sudjelovali su Javna ustanova Park prirode Biokovo, Atletski klub „Sv. Marko“ Makarska, Grad Makarska, Turistička zajednica grada Makarske, Hoteli Makarska d.d., Dobrovoljno vatrogasno društvo Makarska, Speleološko alpinistički klub „Ekstrem“, Hrvatska Gorska služba spašavanja, dok su sponzorskim donacijama utrku popratili Zagrebačka pivovara, Konzum, Mesna industrija Pivac, Makarski komunalac d.o.o. i Vodovod Makarska d.o.o.